Tonka mljevena
Tonka začin
Tonka mljevena
Tonka začin
Dipteryx odorata (oderata) i Coumarouna odorata
Tonka je sjeme drveta Dipteryx odorata, visokog (ponekad i višeg od 40 m) udomačenog u prašumama južne Amerike, pogotovo Venezuele i Brazila.
Sama riječ tonka uzeta je iz galibi jezika kojim se koriste domoroci francuske Gvajane.
Kako tonka sadržava kumarin, koji je otrovan i sumnja se da u većim količinama uzrokuje maligne bolesti kod glodavaca, zabranjena je u nekim zemljama kao što su Sjedinjene države, no nije dokazano da predstavlja opasnost po ljudsko zdravlje ako se upotrebljava u količinama kao što je prstohvat.
Kroz povijest tonka se spominje kao začin za kekse, torte, kolače i kremasta jela, a koristi se i kao aroma koja se dodaje duhanu za lulu i šmrkanje.
U današnje vrijeme naveliko se upotrebljava u industriji parfema.
OKUS
Tonka, zbog udjela kumarina, neodoljivo slatko miriše na vaniliju i sijeno.
Okus tonke usko je povezan s njezinim mirisom, no može se reći da tonka daje više okusa odjednom, tu je prvenstveno prisutna vanilija, trešnja, badem, klinčić, ponekad cimet.
Kada se dodaje hladnim jelima kao što je sladoled, aroma je vanilasto karamelasta s notama meda, dok dodana u topla jela podsjeća na začinjenu vaniliju. U oba slučaja aroma tonke je nezaboravna.
KUPOVINA I POHRANJIVANJE
Tonka nije česti začin i može se naći u bolje opremljenim prodavaonicama začina. Iako postoje prah i ekstrakt, tonku kupujte kao cijelo sjeme veličine badema. Prilikom kupovine sjemenka mora biti crna i smežurana izvana te svijetlo smeđa iznutra. Mora biti mirisna.
U dobro zatvorenoj posudi, udaljena od izvora topline tonka će zadržati svoja svojstva minimalno godinu dana.
Kada se ukaže potreba sjemenka se nariba na ribežu za muškatni oraščić ili se zdrobi u mužaru.
UPOTREBA U KULINARSTVU
Upotreba tonke u kulinarstvu nikada nije bila velika, a dodatno se smanjila kada se posumnjalo da je kumarin opasan po zdravlje čovjeka te zabranjen u nekim zemljama.
Tonka se ponekad koristi kao zamjena za vaniliju, jer ima nevjerojatno sladak miris koji podsjeća na vaniliju, bademe, klinčić i cimet.
Unatoč njezinom hipnotizirajućem mirisu, začin se ne spominje često u kuharicama, a ako se spomene povezan je uz kekse, slatkiše na bazi kokosa, orahe ili mak.
Dvije do tri sjemenke dovoljne su da bi se začinio kilogram kreme ili kolača.
U južnoj Americi, pasta od tonke, miješa se s mlijekom kako bi se dobilo slatkasto piće, a spominje se da ima svojstva afrodizijaka.
Tonka je neobična zamjena za vaniliju u domaćim sladoledima, raznim slatkim kremama i souffleima. Izrazito je dobra ako se umiješa u šalšu od rajčice.
DOBRA JE S ribom, školjkašima, rajčicom, mlijekom, kokosom, orasima, makom, bademima, jajima, kruškom.
DOBRO SE KOMBINIRA S cimetom, vanilijom, klinčićem, slatkim korijenom, zvjezdastim anisom, kardamomom, čili papričicom.
Recepti
Donosimo provjerene recepte naših omiljenih jela, gastro savjete i prijedloge kako najbolje sljubiti začine i namirnice za potpuni užitak, za sva osjetila.
Pečeno pile s Pumpkin Spice
Uživajte u ovom jelu inspiriranom jeseni i Harissa Pumpkin Spice začinom, savršenim za pečeno bijelo meso, povrće, salatu, kavu, vruću čokoladu, jela i slastice na bazi bundeve!
HARISSA Ramen juhe i temeljci
Ramen juha, tradicionalno japansko jelo koje je steklo svjetsku popularnost, simbol je bogatstva okusa i tekstura. HOME Chef program Harissa temeljaca i Ramen juhe oduševit će mnoge nepce!